Svět shiatsu
Podzim - element Kovu
3.9.2015 | Autor: Darja Havelková | Rubrika: Shiatsu
Chřipka a imunita
Ke zvýšení imunity, tedy obranyschopnosti těla i ducha je poměrně důležité sledovat a vnímat i chování přírody. K nejrůznějším nachlazením a chřipkám jsme náchylnější při změně ročních období. Hlavně při příchodu jara a při přechodu do podzimu. Vzhledem k tomu, že přichází podzim, budu se věnovat tomuto období.
Na podzim dochází ke změně polarity, končí jangová fáze léta a nastává čas přejít do fáze jinové, kdy se vše stahuje dovnitř. Je to čas po sklizni, co je nadbytečné, je třeba vyhodit. To, co je přezrálé, hnije. Stromy se zbavují listí, míza se stahuje ke kořenům. Podzim se svou energií i nám říká, abychom se zbavili všeho, co již nepotřebujeme. Je to výborné období na úklid a vyhazování starých nepotřebných věcí – oblečení, které jsme na sebe celý rok (nebo roky) nevzali, nepotřebné dárky, na které se práší nebo uklidit, to jsme celý rok odkládali.
Je to období, kdy se i naše energie v souladu s přírodou začíná stahovat dovnitř. Tento poznatek nám může pomoci jako prevence sezónních onemocnění – na podzim to krom nejrůznějších nachlazení, chřipek či vážnějších onemocnění dýchacího systému bývá i zvýšený výskyt depresí.
Dle tradiční čínské medicíny patří k podzimu prvek kovu. Emoce s ním spojená je smutek. Dráhy a orgány, které zajišťují správnou funkci kovu, jsou plíce a tlusté střevo. Plíce přímo ovlivňují obrannou čchi na povrchu těla. Plíce jsou spojeny s kvalitou dýchání a otevírají se do nosu. Správně fungující tlusté střevo odstraňuje odpady z těla.
Dejme prostor i emoci elementu kovu, která je sestrou radosti. Smutek cítíme, když je pozornost uvnitř těla, když se dokážeme spojit s pocity v srdci spojenými s odchodem milované osoby nebo když jsme přišli o něco cenného. Nebo jen ukončili nějaký projekt či skončila nějaká životní fáze. Je velice důležité smutek cítit, projít procesem truchlení a hlavně se vyplakat. Se slzami se může odplavit velké množství starých nánosů. Ten opravdový pláč přichází z hloubky těla. Osvobodí se hrudník (svoboda, komunikace) i podbřišek (emoce). Je to čas, kdy jsme s pozorností sami u sebe a věnujeme se své bolesti a ztrátě. Pokud to dokážeme naplno prožít a pak pustit v podobě nářků či pláče, půjde o očistný proces. Potom vytvoříme místo pro nové, které může přijít a obohatit náš život.
Plíce jsou spojeny s kvalitou dýchání a otevírají se do nosu. Dýchání představuje naši schopnost přijímat život. Pokud se nedokážeme nadechnout do celého těla, nedojdeme k naplnění. Dostatečně hluboký dech dodá tělu krom kyslíku i spoustu energie, která posílí vnitřní orgány, dráhy a cévy a navíc i ochranný štít. Tato ochrana pomáhá tělu ke zvýšení odolnosti k vnějším vlivům, kterými mohou být chlad, vítr nebo vlhko. Pokud jim otevřeme bránu, snadno nám způsobí nachlazení, rýmu, chřipku či závažnější onemocnění. Dech tvoří most mezi myslí a tělem. Pomůže nám, abychom dokázali žít přítomností, být bdělí v každém okamžiku. Posílit dráhu plic můžete i cvikem na obr.1.