Svět shiatsu

Co vás čeká při ošetření shiatsu?

1.11.2012 | Autor: Darja Havelková | Rubrika: Shiatsu

Každé setkání se shiatsu bude jiné, nikdy se neobjeví dvě stejná ošetření, i když praktik shiatsu bude pracovat na stejných drahách. Důvod je prostý, pracuje se dle aktuálního stavu jedince, tělo reaguje i na stejný dotek pokaždé jinak, ošetření meridiánu se bude lišit i délkou trvání. Navíc je samozřejmé, že shiatsu bude vypadat jinak u aktivního hokejisty, korpulentní dámy v nejlepších letech, křehoučké baletky nebo malého dítěte.

Při příchodu vás většinou přivítá nejen příjemný masér, ale i útulná a vonící místnost. To jsou samozřejmé podmínky k navození přátelské a hlavně bezpečné atmosféry a k umožnění dostat mysl i tělo do hluboké relaxace. Celou dobu můžete mít zavřené oči. Pouze v případě, že mysl vzdá svůj každodenní boj, kontrolu a fungování ve stejných vzorcích, dojde k vědomému uvolnění a „nahození“ samohojících mechanismů těla.

Praktik shiatsu není ani šarlatán ani kouzelník, všechna práce je vždycky jen na každém z vás, on jen ukazuje možnou cestu a umožňuje vám pocítit jaké to je, když se tou cestou vydáte. Volba je jenom na vás, buď fungovat stále stejně, zvykat si na přibývající bolesti, užívat stále větší počet nejrůznějších medikamentů a nechat druhé, ať se o vás starají, nebo můžete konečně vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a postupně společně s bolestí snižovat i dávky léků, uvědomit si spoustu nových věcí a také s těmito informacemi pracovat.

Praktik si vás prohlédne, většinou nenápadně, položí pár či více otázek a můžete v pohodlném oděvu ulehnout na futon nebo na matraci na zem. Pro celou proceduru je nejdůležitější, abyste leželi pohodlně a netrpěli v dané poloze třeba proto, že se domníváte, že byste mohli průběh shiatsu narušit. Dále je nezbytné, abyste byli uvolněni a terapeutovi důvěřovali a nepomáhali. Často se stává, že při úvodních rotacích a protahování je pasivní strečink vystřídán silovým pohybem ze strany klienta. Problém se objeví u většiny nově příchozích, zvláště pak pokud jsou zvyklí být neustále ve střehu nebo řídit ostatní. Naučili se používat především levou mozkovou hemisféru (rozum, logické racionální myšlení), což sice dnešní doba vyžaduje, ale již nedokážou „přepnout“ do hemisféry pravé (intuice, kreativita) a ani se uvolnit.

Shiatsu se provádí obvykle v leže na nízké matraci (futonu), aby praktik shiatsu mohl využít váhy svého těla k uvolnění nahromaděných blokád. Jeho pohyb vychází ze středu těla – z Hara, kde se nachází těžiště těla. To odlišuje shiatsu od ostatních druhů masáží, protože pohyb z Hara zabezpečí to, že praktik vnímá přesně to, co klient potřebuje a nepoužívá bolestivý tlak, který se objevuje, když pohyb vychází z ramen praktika. Shiatsu by nemělo bolet a pokud ano, je to bolest úlevná, která vás zbavuje napětí. Zároveň byste po shiatsu měli cítit přísun energie a vitality, jindy naopak můžete cítit velkou únavu, která se vynoří do vědomí těla i mysli, avšak po pořádném spánku odejde a vy se můžete cítit jako znovuzrozeni.

Masážní a „manipulační“ shiatsu se pohybuje podle stupně uvolnění pacienta v rozmezí 5-30 minut. Potom může přijít na řadu samotná práce na meridiánech a potřebných částech těla (břicho, záda, hlava, ruce, chodidla, klouby). V této fázi ošetření řada lidí konečně „vypne“ a usne, nebo pociťuje příjemné teplo, mravenčení, uvolnění a příliv energie. Obvykle jsou energetické změny v organismu provázeny prohloubeným dýcháním, kručením břicha, někdy i uvolňujícími mimovolními záškuby končetin, eventuálně dojde i k emocionální úlevě, nejčastěji formou osvobozujících slz. K těmto dramatickým reakcím samozřejmě nemusí dojít, někdo si přijde pouze zarelaxovat a následně pocítit opět přísun vitality.

Po dokončení samotného shiatsu vám praktik většinou řekne, jakou zprávu vysílá vaše tělo, dle svých schopností propojí získané informace až k jádru problému. Obvykle vám dá i nějaké domácí úkoly ohledně stravy, cvičení a též nastíní možnou příčinu zdravotního problému v psychické oblasti či v přístupu k řešení těchto problémů a nechá na vás, jak tuto informaci dále zpracujete. Plnohodnotné „sezení“ by mělo trvat 60-90 minut.

Úryvek z knihy SHIATSU – Cesta ke zdraví a spokojenosti, autor: Mgr. Darja Havelková, vydal: Triton


Přihlášení

Pro přihlášení na blog Svět shiatsu zadejte e-mail a heslo. Prohlížeč musí mít povelené Cookies.

Co je Svět shiatsu

Je to otevřený prostor pro sdílení. Je otevřen všem: praktikům shiatsu, klientům i odborné a laické veřejnosti, nastávajícím maminkám, rodičům i dětem. Obsah prostoru vyplní zájem a kreativita každého ze zúčastněných. Přidejte se, chcete-li...