Teplota vody v malém bazénu Valnovka pár kilometrů za Prahou se pohybuje kolem 34 °C. Blíží se teplotě lidského těla. To má svůj význam. Člověk v ní určitě netouží po vypjatých sportovních výkonech. Ale pokud jde o uvolnění, pomáhá báječně.

V bazénu stojí Darja Havelková. Poznal jsem ji jako největší českou odbornici na shiatsu, japonskou masáž, která vychází z konceptu tradiční čínské a japonské medicíny. Tedy z principů energetických drah a bodů, jejichž prostřednictvím je možné harmonizovat proudění životní energie čchi.

Absolvovala Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a tříletou Evropskou školu shiatsu v Londýně. Ale také kurz WATSU, water shiatsu, tedy shiatsu ve vodě, organizovaný World Aquatic Bodywork Association v USA.

Terapeut dělá s klientem při aquahealingu různé uvolňovací a další cviky.

Terapeut dělá s klientem při aquahealingu různé uvolňovací a další cviky.

FOTO: Milan Malíček , Právo

Jako dobře naklepaný řízek

Prostorem zní konejšivá relaxační hudba a na hladině bazénu leží drobná třicetiletá podnikatelka se zavřenýma očima. Snaží se být co nejvíc uvolněná. Na stehnech má připevněné asi 10 cm široké pásy na suchý zip, které pomáhají nadnášet nohy. Darja jí podpírá hlavu. Pak vezme Pavlu Vedralovou do náručí, otáčí s ní, propíná ji na hladině, přetáčí do různých směrů, nechá stočit do klubíčka a tak dál.

Všechno dělá pomalu a jemně. Smyslem cviků je protáhnout svaly stejně jako energetické dráhy a přispět k jejich harmonizaci. Ale také odstranit blokády. Fyzické i psychické. Řadu lidí pak méně bolí například záda nebo se uleví jejich kloubům. Nejsou tak ztuhlí, naopak, cítí se mnohem uvolněněji. Někomu se i lépe dýchá.

Spousta z nich cítí ve vodě přívaly tepla, jak se energie přelévá z oblastí, kde přebývá, do zón, kde schází, jiní mluví o mravenčení, brnění, třasech, dalším vyhrknou slzy. Co člověk, to jiná reakce.

Terapeut dělá s klientem při aquahealingu různé uvolňovací a další cviky.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Mě například Darja uvolnila do té míry, že jsem málem upadl do hlubokého spánku. Únava a nevyspání plynoucí z psychického napětí jsou mým častým problémem. Že nešlo jen o okamžitý efekt, to se ukázalo na rehabilitaci, kam chodím s poraněným meniskem.

Fyzioterapeutka se divila, jak se mi změnilo napětí svalů. Před pár dny jsem byl napružený jako struna (to zvyšuje riziko bolestivého stažení svalů nebo jejich poranění). Teď se všechny uvolnily a zvláčněly jako dobře naklepaný řízek.

Tanec dechu

Kromě vodního shiatsu využívá aquahealing také techniky WATA, což je zkratka pro vodní tanec (německy: wasser tanzen). Nejde v něm ale o nějaké taneční figury. Míní se tím spíš sladění pohybů klienta a terapeuta. Ten pozorně sleduje svého svěřence a citlivě na něj reaguje. Také se snaží sladit svůj dech s jeho a v té míře, v jaké je to možné, se na něj jakoby napojit.

Bývá to důležité i proto, že lidé dělají u této techniky řadu cviků s hlavou ponořenou pod vodou. Na nos si dají umělohmotný kolíček, aby jim do něj nenateklo a nic je nerušilo v jejich pocitech. Terapeut vycítí, kdy je chvíle, aby se klient znovu nadechl.

Vodní tanec využívá i páky z bojového umění aikido. Umožňují volně plout pod hladinou. Můžete se volně vznášet jako ve stavu beztíže. Postupně se stále více uvolňujete. Dech se zpomaluje a pod vodou vydržíte déle. Lidské tělo se pak začne uvolňovat i samo. Pamatuje si, jak vypadá stav zdraví.

Terapeut dělá s klientem při aquahealingu různé uvolňovací a další cviky.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Když jsem viděl některé pomalé kotouly, otočky, obraty nebo stočení do klubíčka, připomněly mi pohyby plodu v děloze matky. Pokud se podaří, aby si klienti jejich prostřednictvím znovu oživili dávno zapomenuté a zasuté zážitky, příjemné i ty nepříjemné, nebo si dokonce vybavili pocity z prenatálního života, může to přispět k hluboké relaxaci organismu a k jeho ozdravění. Velmi důležitý je při tom pocit důvěry k terapeutovi podobně jako fakt, že nám nevadí jeho blízkost a máme pozitivní vztah i k vodě.

Ve stavu beztíže proti proudu času

Zážitky a pocity, které lidé mají při aquahealingu a vodních „stavech beztíže“, jsou velice důležité. „Když se uvolní hlava, uvolní se celé tělo,“ říká Darja Havelková. „Vypadá to pak, jako kdyby voda odplavila, co odplavit má. Lidé v ní zažijí to, co se jim na souši zažít obvykle nepodaří.“

Někteří se vracejí svými vzpomínkami, jako kdyby pluli proti proudu řeky času, a voda uvolňuje a zároveň vymývá stará traumata, která mohou sahat až do okamžiku porodu nebo ještě dál. Každý člověk má při tom jiné zážitky a reaguje jinak.

To, co působí blahodárně z pohledu klasické medicíny, je stimulace parasympatického nervového systému zodpovědného právě za uvolnění. Darju proto nepřekvapí, když se jí klienti po několika návštěvách svěřují, že je přestala bolet záda, hlava, klouby, slinivka, žlučník, lépe spí, upravily se jejich zažívací potíže atd.

Aquahealing je výborný i pro otylejší z nás. Teplá voda člověka nadnáší, svaly se snáz protáhnou a klouby lépe uvolní: nenesou takovou zátěž. Prospívá i těhotným ženám, u kterých mírní bolesti v zádech. Aquahealing však není léčebná metoda. Je relaxační a preventivní technikou. Popsané pozitivní efekty u ní bývají příjemným bonusem navíc. Pokud se bolest a zdravotní potíže podaří odstranit, hraje v tom podstatnou roli eliminace stresu a napětí.